Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi

Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi

Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi Buhar çağı; 1750 ve 1890 yıllarında endüstri devriminin gelişim aşaması olarak toplum hayatına girmeye başlamıştır. Buharlı motorlar, buharlı gemiler, dokuma makineleri ve demir yollarının bulunduğu İngiltere’de de ilerleme devam etmiş ve bu ülkede şekillenip yaygınlaşmaya başlamıştır. Ekonomik anlamda endüstri zamanla çağları aşıp makine ve fabrikaların gelişimi ile toplumsal yaşamda köklü değişiklik yapmıştır.

Endüstrileşmiş ülkeler gelişmemiş ülkelere göre farklı özellikler göstermeye başlamıştır. Toplumsal olarak makineler fabrika sahiplerine zenginlik getirse de zamanla çalışan işçilerin var olan işlerini kaybetmesine ve köyden kente göçlerin sayısında artışa neden olmuştur. Bireylerin bir araya gelmesi ile oluşan toplum sanayinin değişim hızına uyum sağlayamadığından ekonomik sıkıntılar çekmiş ve zamanla bu tepkilerini Avrupa da işçi ayaklanmaları ile göstermiştir.

Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi

Endüstri Toplumunun Hayatı

Bir Hollandalının Londra yakınlarında kurduğu rüzgarla kurulan fabrika halk tarafından yıkılmış, 1758 yılında su gücü ile çalışılan yün kırpma makinesi yapılmış makine, işlerinden olan işçilerin hayat standartlarını aştığından toplu ayaklanma ile direkt yani doğrudan tepki verilip yıkımla sonuçlanmıştır. Bu da işçiler ve yeni makineler arasındaki ilişkinin toplum hayatı üzerinde olumsuz etki ettiğinin göstergesi olmuştur. 1896-1928 yılları arasında sanayi devriminin yükselişi ile devam edip maden kömürünün yanın da elektrik ve petrolün de önem kazanması ile farklı çalışma alanlarını da etkisi altına almıştır. Bu durum 21. yüzyıla kadar hızlı bir değişimle teknoloji ve bilgiyle de ilerlemeyi sürdürmüştür.

Endüstrinin İş Hayatındaki Yeri

Endüstri, iş hayatında üretim miktarları üzerinde büyük artış yaşanmasını sağlamıştır. Daha fazla mekanik güç kendisi ile birlikte daha fazla ulaştırma, sanayi ve ticaret süreçlerini de beraberinde getirmiş, alıcı ve satıcıların sayısı artmış bu da beraberinde büyük sermayeler, çok çalışan insanlar, şirketler ortaya çıkarmıştır. Endüstri, geleneksel toplumun tarım alanında makineleşmeye geçmesi ile köklü değişikliklere sebebiyet verirken modernleşen toplum yapısına geçilmeyi sağlayan bütün sanayi kollarının sadece boyutlarını değiştirmekle kalmaz sanayideki ürünlerin karakterini de değiştirmeye başlar.

Mekanik, kimya gibi bilimler sadece makineli üretim sistemine özgü olmaktan çıkar her yerde gözlenen ve izlenen ilke haline gelir. Böylece manifaktürün eski iş bölümüne bağlı sürekli kaskatı yapısı dağılıp yeni değişimlerin yolunu açmaya başlar. Şehirleşme ile bilgi okullar da üniversitelerde toplumun ulaşmaya çalıştığı alanlar da verilirken günümüzde küreselleşmenin etkisi ile telefon, bilgisayar, internet ortamı ile birlikte dünyayı birbirine bağlayacak güçte değişime uğramaya başlar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi için yorumda bulun

    Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Endüstrilerin Toplumsal Hayata Direkt Etkisi için ilk yorumu yapabilirsin.