Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Çocukların midelerini üşütmeleri yetişkin bireylere göre daha kolaydır. Mide üşütmesi özellikle kış mevsimine geçişte daha çok görülür. Aç halde alınan yiyecek ve içecekler, mideye etki eden ani ısı değişimleri ve vücudun direncinin az olduğu zamanlarda mide üşütmesi meydana gelebilir. Bunların dışında yenilen yiyeceklerin son kullanma tarihinin geçmiş olması ve virüs, bakterilerin üremesi, soğuk havalarda karın bölgesinin soğuğa maruz kalması da mide üşütmesine neden olur.

Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Çocuklarda Mide Üşütmesi Çocukların mide gelişimi henüz tamamlanmadığı için en ufak bir bakteri oluşumunda bile mide üşütmesi meydana gelebilir. Sağlıklı olmayan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, dondurma gibi yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi bu durumu tetikler.

Belirtileri Nelerdir?

İlk belirti iştahsızlıktır. İştahsızlık ile birlikte halsizlikte meydana gelebilir. Halsizlik çocuklarda fark edilemeyebilir ama iştahsızlık önemli bir belirtidir.

Mide bulantısı ile birlikte kusmaların olması mide üşütmelerinde görülen bir durumdur. Mide bulantıları bazen çok şiddetli olabilmektedir.

Mide tam görevini yerine getiremediği için diğer organları etkiler ve ishal oluşabilir. İshal durumunda vücut su kaybı yaşar.

Karın ağrısı, ağız kokusu, yüksek ateş, baş ağrısı ve mideye krampların girmesi de görülebilecek durumlar arasındadır.

Mide üşütmesi virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için bulaşıcıdır. Mide üşütmesine yakalanan çocuklar başkaları ile yakın temasa geçmemelidir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Doktora danışılmadan ağrı kesici veya ilaç verilmesi doğru değildir. Mide üşütmesinin nedeni bakteriler ise doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunların dışında bol bol sıvı tüketilmesi önemlidir. Çünkü ishal nedeni ile vücut hızlı bir şekilde su kaybı yaşar ve su tüketimi halsizliğin en aza inmesini sağlayacaktır. Çocukların beslenmelerine de bu aşamada dikkat etmek gerekiyor. Deniz ve süt ürünleri mide üşütmesine sebep olan virüslerin artmasına neden olduğu için tüketilmemesi gereken besinler arasındadır.

Bitkisel yöntemler ile de mide üşütmesinin tedavisi mümkündür. Bir bardak su içerisine 1 kaşık nane ve limon kabuklarının birlikte kaynatılması ile bir içecek hazırlanabilir. Nane limon mide üşütmesine iyi gelen bir içecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.